Masa ciała – jaka jest prawidłowa?

PublicDomainPictures / Pixabay

Wiele osób w dzisiejszych czasach interesuje się dietami odchudzającymi. Odchudzanie stało się wręcz swoistą modą, tymczasem radykalne diety nie powinny być stosowane w każdym przypadku. Aby dobrać właściwą dietę konieczne jest między innymi swojego BMI. Co warto wiedzieć o tej metodzie?
Prawidłowa waga to rzecz względna. Jak się okazuje, osoby niższe powinny ważyć mniej, niż osoby wyższe. Dlatego też indeks masy ciała, nazywany BMI pozwala na obliczenie prawidłowej masy ciała w niemal każdym przypadku.
W przypadku sprawdzania wartości BMI kobieta powinna sprawdzić tabelę przeznaczoną dla swojej płci.

 

Prawidłowy wskaźnik w tym przypadku wynosi między 18, 5 a 25. Zarówno zbyt niskie BMI jak i zbyt wysokie może źle wpływać na zdrowie. Dlatego, jeśli BMI jest prawidłowe, zazwyczaj obniżenie wartości kalorycznej produktów nie jest wskazane. Jedyne, co można zrobić w takim przypadku, to zmiana jadłospisu na zdrowszy, ponieważ prawidłowa waga ciała nie oznacza na przykład niedoborów ważnych witamin i pierwiastków. Aby jednak stwierdzić, czy zmiana diety rzeczywiście jest potrzebna, warto jest wykonać dodatkowe badania.