Rozwiązywanie problemów z systemem Windows 10: przydatne porady i wskazówki

Jeśli dana osoba zdecyduje się na zakup klucza do systemu Windows 10, warto poznać możliwości rozwiązania problemów, które mogą pojawić się w tym systemie. Chociaż 10 jest uważany za niezawodny i stabilny system operacyjny, nawet w nim czasami występują problemy. Z ich powodu wydajność systemu może spaść. Problemy często powodują także awarie aplikacji i prowadzą do utraty ważnych plików. Aby zapobiec problemom i ograniczyć wynikające z nich szkody, ważne jest zrozumienie możliwości systemu Windows 10.Następnie podamy kilka wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów w systemie Windows 10. Dzięki nim korzystanie z systemu operacyjnego będzie bezpieczniejsze. Użytkownicy będą mogli uniknąć utraty cennych dokumentów, a także łatwo przywrócić funkcjonalność systemu w przypadku problemów. Informacje te przydadzą się wszystkim posiadaczom „dziesiątki”. Przyda się także osobom, które planują zakup klucza do Windowsa 10, aby się z nim zapoznać.

Backup danych

Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia się przed utratą ważnych plików jest tworzenie kopii zapasowych. Pozwala odzyskać cenne dokumenty, jeśli zostały usunięte z powodu problemów technicznych. Aby włączyć tę funkcję, musisz otworzyć Ustawienia – Zarządzanie i bezpieczeństwo – Kopia zapasowa. Tutaj możesz określić, gdzie będą zapisywane kopie. Na przykład w folderze sieciowym lub na urządzeniu zewnętrznym.Kolejną przydatną wskazówką dla użytkowników systemu Windows 10 jest konfigurowanie kopii zapasowych w dogodnych odstępach czasu. Można to zrobić w sekcji „Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Usługa tworzenia kopii zapasowych”. Dodawanie i usuwanie folderów kopii zapasowych jest również łatwe.

Czyszczenie i optymalizacja

Czasami wydajność systemu spada, jeśli zgromadzi się na nim zbyt wiele plików tymczasowych. Rozwiązanie tego problemu w Windows 10 jest bardzo proste. Właściciele komputerów PC nie muszą nawet instalować dodatkowego oprogramowania.Aby usunąć niepotrzebne dokumenty za pomocą wbudowanego narzędzia systemowego, musisz otworzyć „Ustawienia – System – Pamięć”. Tutaj wymieniono podłączone dyski. Możesz zobaczyć, ile miejsca zajmują różne typy plików. Użytkownicy nie muszą usuwać wszystkich dokumentów na raz. Mają możliwość wybierania i czyszczenia plików określonego typu. Na przykład tymczasowe.Usuwanie niepotrzebnych dokumentów to rodzaj optymalizacji, który jest szczególnie przydatny w przypadku urządzeń z małymi nośnikami danych. Im mniej wolnego miejsca na dysku, tym gorsza wydajność systemu operacyjnego. Zaleca się regularne czyszczenie dysku. Jeśli użytkownicy uznają tę sztuczkę z systemem Windows 10 za zbyt nudną, mogą skorzystać z zainstalowania większego dysku lub użycia dysku półprzewodnikowego (SSD), który zapewnia duże prędkości przesyłania danych.

Praca z aktualizacjami i sterownikami

Aby mieć pewność, że Windows 10 działa stabilnie i jest mniej podatny na zagrożenia zewnętrzne, zaleca się regularną aktualizację systemu i sterowników do jego urządzeń. Możesz skonfigurować odbiór i instalację aktualizacji w sekcji „Ustawienia – Windows Update”.Jeśli ktoś zamierza kupić klucz do systemu Windows 10 i chce pobrać najnowsze sterowniki do karty graficznej, procesora i innych urządzeń, musi otworzyć Menedżera urządzeń. Oto lista podłączonego sprzętu. Aby zaktualizować sterownik dla konkretnego urządzenia, wystarczy kliknąć je prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Aktualizuj sterownik”.

Rozwiązywanie problemów i awarii

Rozwiązywanie problemów w systemie Windows 10 można przeprowadzić za pomocą wbudowanego w system narzędzia. Aby z niego skorzystać, musisz otworzyć Panel sterowania. Następnie kliknij „Wyświetl wszystkie kategorie”. Spowoduje to otwarcie listy automatycznych poprawek, które można wykonać bez instalowania aplikacji innych firm.Ponadto stworzono wiele programów dla systemu Windows 10 w celu rozwiązywania błędów systemowych. Najpopularniejsze z nich:

  • NaprawWin 10;
  • Łatwa naprawa Microsoftu;
  • Kaspersky Cleaner;
  • Zestaw narzędzi do naprawy systemu Windows.

Wśród tych aplikacji każdy użytkownik może z łatwością wybrać odpowiednie oprogramowanie, aby przywrócić funkcjonalność systemu operacyjnego.

Przywracanie systemu

Jeśli funkcjonalność systemu Windows 10 została zakłócona z powodu usterek lub awarii, warto wykonać przywracanie systemu. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszą opcją jest otwarcie Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Odzyskiwanie. Następnie znajdź sekcję „Zresetuj komputer do pierwotnego stanu” i kliknij „Start”. Ta metoda umożliwia ponowną instalację systemu operacyjnego bez dysku rozruchowego i pozwala na zapisanie plików osobistych.Jeśli użytkownik nie chce przywracać systemu do stanu pierwotnego, zaleca się skorzystanie z punktów przywracania. Można je skonfigurować w sekcji „Panel sterowania – Odzyskiwanie – Ustawienia odzyskiwania systemu”. Odzyskiwanie systemu operacyjnego uruchamia się za pośrednictwem Panelu sterowania.

Przydatne triki

Aby efektywniej korzystać z systemu operacyjnego, ważne jest, aby znać ukryte funkcje systemu Windows 10. Na przykład, aby poprawić wydajność systemu operacyjnego, wielu zaleca:

  • usuń niepotrzebne programy ze startu;
  • wyłączyć efekty wizualne;
  • zmienić plan zarządzania energią.

Im mniej aplikacji działających jednocześnie z systemem, tym krótszy czas uruchamiania. Dlatego przydatne jest usunięcie oprogramowania podczas uruchamiania, z którego właściciel komputera rzadko korzysta. W tym celu otwórz Menedżera zadań, znajdź zakładkę „Uruchamianie” i przełącz niepotrzebne oprogramowanie do stanu „Wyłączone”.Efekty wizualne zużywają zasoby systemowe. Jest to szczególnie ważne do rozważenia w przypadku korzystania ze słabego sprzętu. Otwórz Panel sterowania – System i zabezpieczenia – System – Zaawansowane ustawienia systemu – Ustawienia. Znajdź zakładkę „Zaawansowane” i sekcję „Efekty wizualne”. Tutaj musisz wybrać opcję „Zapewnij najlepszą wydajność”.Czasami wydajność systemu jest niska, ponieważ wybrano niewłaściwy plan zarządzania energią. Na przykład skonfigurowana jest opcja „Oszczędzanie energii”. W przypadku laptopów jest to przydatne, ponieważ pozwala na dłuższą pracę bez ładowania. Jeśli jednak ktoś zamierza kupić klucz do systemu Windows 10 na komputer PC, zaleca się wybranie bardziej odpowiedniego planu zasilania. Aby to zrobić, otwórz „Panel sterowania – System i zabezpieczenia – Opcje zasilania”. Kliknij „Konfiguruj plan zasilania”. Wybierz opcję Zrównoważona lub Maksymalna wydajność. W takim przypadku zużycie energii nie ograniczy wydajności komputera.