Pasza rzepakowe to cenne źródło białka dla zwierząt gospodarskich. Makuch podobnie jak śruta pochodzi z odmian rzepaku podwójnie ulepszonego, który charakteryzuje się obniżoną zawartością glukozynolanów. Dzięki temu skarmianie zwierząt jest bezpieczne a ze względu na wysokie wartości odżywcze i białko, makuch z rzepaku jest doskonałą paszą dla zwierząt. Można mieszać go z innymi paszami, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o ekonomię. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym jeszcze wyróżnia się makuch!
Jak powstaje makuch rzepakowy i jakie ma wartości odżywcze?
Makuch jest materiałem paszowym, który powstaje po głębokim wytłoczeniu oleju z nasion rzepaku. Zawiera około 9 – 18% tłuszczu i nie jest podawany ekstrakcji pozostałości tłuszczu. Pasza ta wyróżnia się:
- bogatym składem aminokwasowym: zawiera metioninę, kreatyninę
- zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych głównie linolowego, który nie jest produkowany przez organizm zwierzęcy, dlatego dostarczenie go wraz z dawkami pokarmowymi jest bardzo istotne
W składzie makuchu rzepakowego znajduje się również wyżej wspomniany tłuszcz, który jest źródłem łatwo dostępnej energii.
Jakie są korzyści z karmienia zwierząt makuchem i dla jakich grup jest on przeznaczony?
Dzięki temu, że skład aminokwasowy makuchu rzepakowego jest bardzo korzystny przekłada się to bezpośrednio na szybszy przyrost wagowy: wartościowe białko skraca czas chowu zwierząt. Kwas linolowy przyczynia się do poprawy metabolizmu tłuszczów oraz wspiera działanie układu odpornościowego. Makuch może być stosowany w żywieniu:
- drobiu
- świń
- przeżuwaczy
- owiec
Podawanie makuchu rzepakowego – na co zwrócić szczególną uwagę?
Makuch podobnie jak inne pasze rzepakowe można mieszać ze:
- środkami zbożowymi
- dodatkiem fosforanu dwuwapniowy
- premiksów witaminowych
- z dodatkiem soli
Aby obniżyć koszty żywienia zwierząt dawki muszą być odpowiednio wyliczone, ponieważ niekorzystna jest sytuacja, w której to zwierzęta zjadają tylko jeden rodzaj preferowanej paszy. Nieliczni hodowcy obawiają się niekiedy podawać zwierzętom makuch ze względu na składniki antyżywieniowe, takie jak glukozynolany. Jednak tak jak było to powiedziane powyżej, standaryzacja procesów technologicznych oraz restrykcyjne kontrole, które mają za zadanie wychwytywać wszelkie nieprawidłowości sprawiają, że nasz rodzimy makuch rzepakowy jest paszą bardzo dobrej jakości. Podobnie jak śruta poekstrakcyjna jest on wpisany do rejestru materiałów paszowych Unii Europejskiej. Dostępność makuchu jest nieograniczona. Można go kupić bez względu na sezon.
Ekstrudowany makuch z rzepaku zamiast śruty sojowej – czy to dobry pomysł?
Droga importowana soja może być zastąpiona przez rodzimy makuch który zawiera Dużo witaminy E. Ponadto, makuch dozwolony jest również w ekologicznym tuczu zwierząt. Niestety w przypadku soi nie zawsze jest to możliwe, ponieważ często zawiera ona ślady GMO oraz innych niedopuszczalnych przy ekologicznym chowie substancji.
Podsumowanie
Makuch rzepakowy zwiększa mleczność krów, obniża koszty skarmiania zwierząt. Przede wszystkim zaś skraca cykl produkcyjny dając zadowalające przyrosty masy. Jest to pasza bezpieczna i dostępna. Kupisz ją najczęściej w zbiorczych w workach typu Big Bag i bez problemu zmagazynujesz ją w suchym miejscu.