Białe tło w fotografii.

geralt / Pixabay

Zaczynasz przygodę z fotografią, dopiero stawiasz pierwsze kroki w tej dziedzinie? A może jesteś zawodowym fotografem, który chce zdobyć szerszą grupę klientów na swoje usługi? Zastanawiasz się jak wykonać profesjonalne zdjęcie na białym tle? Jakiego tła użyć, aby efekt wyglądał naturalnie? A może szukasz innego, lepszego rozwiązania?

Białe tło jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów teł w fotografii. Dotyczy to zarówno fotografii portretowej, jak i produktowej, a wynika z tego, że często w ten sposób powstają proste, minimalistyczne zdjęcia, skupiające się wyłącznie na produkcie i osobie. Nierzadko takie zdjęcia traktowane są też jako półprodukty do dalszej pracy graficznej i umożliwiają dalszą, łatwą obróbkę.

Od tradycyjnego białego, kartonowego tła dużo lepsza jest cyklorama. Jest to zakrzywiona, biała ściana używana jako tło do zdjęć oraz produkcji video. Cechuje się bardzo dużą trwałością, daje większą swobodę pracy, a dzięki swoim rozmiarów pozwala także na fotografowanie większej ilości osób oraz większych przedmiotów np. samochodów. Bez obaw można po niej chodzić czy skakać, a wszelkie zabrudzenia można bardzo szybko usunąć.

Do czego nam się przyda?

Cyklorama jest bardzo przydatna w fotografii modowej oraz katalogowej. Pozwala na uzyskanie jednolitego, gładkiego tła, dzięki temu fotografowany obiekt jest bardzo ładnie wyeksponowany, a efekt końcowy prezentuje się bardzo profesjonalnie.
Praca z nią w studio to czysta przyjemność, a efekty sesji z jej wykorzystaniem przerastają oczekiwania, dlatego warto zainwestować w tego typu sprzęt lub zbudować go samemu od podstaw.