Naprawa uszkodzonego telewizora

StockSnap / Pixabay

Możemy śmiało stwierdzić, że na rynku mamy prawdziwy wysyp telewizorów. Producenci oferują modele o różnych przekątnych, mniejsze i większe, coraz cieńsze, z niezwykle atrakcyjnym i nowoczesnym wyglądem, będące wprost ozdobą wyposażenia salonu. Nowoczesne telewizory odznaczają się również bogactwem opcji dodatkowych, energooszczędnością czy wysoką jakością obrazu i dźwięku. Wszystko to wpływa na komfort oglądania i oczywiście ma uczynić nasze życie lepszym. Obecnie każdy nowy model posiada podświetlaną matrycę, co pozwala na pełne odwzorowanie barw i głębszy kontrast. Zdarza się jednak, że podświetlenie matrycy psuje się a wówczas oglądanie ulubionych filmów czy programów już nie jest przyjemnością a irytującym przeżyciem. Warto wiedzieć, że naprawa podświetlenia jest dosyć skomplikowana dlatego nie dokonamy tego samodzielnie i powinniśmy skorzystać z fachowego serwisu. Ile będzie nas kosztować tego typu naprawa?

Podświetlenie matrycy

Obecnie niemal każdy telewizor sprzedawany w sklepach korzysta z technologii LED. Dzięki umieszczonym w urządzeniu diodom możliwe jest lepsze odwzorowanie barw, uzyskanie głębszego kontrastu czy na przykład znacznie poprawionej głębi czerni. Zastosowanie diod LED pozwoliło również na produkcję odbiorników energooszczędnych (w stosunku do odbiorników poprzedniej generacji) a także coraz cieńszych ponieważ podświetlenie gwarantują diody ledowe a nie lampy fluorescencyjne z zimną katodą (lampy CCFL). Ponadto telewizory z matrycą podświetlaną diodami LED są bardziej przyjazne dla środowiska a do produkcji podświetleń nie wykorzystuje się rtęci. Montowane podświetlenie matrycy niewątpliwie wpływa na uatrakcyjnienie wyglądu odbiornika oraz zwiększenie jego funkcjonalności i poprawę komfortu oglądania.

Koszt usługi

Koszt tego typu usługi jest zależny od kilku czynników: modelu telewizora, jego wielkości, skali uszkodzenia. Musimy uwzględnić również koszty robocizny, kupna materiałów a czasem również dojazdu do klienta (niektóre usługi są wykonywane na miejscu a inne w warsztacie). Koszt tak zwanej robocizny to najczęściej od 50 do 150 zł w zależności od modelu odbiornika i jego wielkości. W przypadku telewizorów LED do 32 cali naprawa podswietlenia led cena może wynieść do 300 zł. Do 400 zł zapłacimy za naprawę podświetlenia w telewizorze 40-calowym zaś o 100 zł więcej w odbiorniku 50-calowym. Są to jednak ceny przykładowe i zależne również od naszego miejsca zamieszkania.