Kurkuma

Ajale / Pixabay

Wchodząc do sklepu i robiąc zakupy coraz częściej zwracamy uwagę na skład danego produktu. Wczytujemy się w etykietki, by odnaleźć zdrowe elementy. Nie wszystko jest jasne, pojawiają się różne skróty. Co dalej?

Co oznaczają literki E?

W kilku słowach wyjaśnienia są to skróty od nazw związków chemicznych. Z zasłyszanych opinii wiemy, że każda literka E jest niezdrowa. Warto tej sytuacji przyjrzeć się bliżej. Nie jest prawdą powyższa kwestia, często pod tym skrótem można znaleźć element przyjazny naszemu zdrowiu.
E100 barwnik to nic innego jak kurkumina (kurkuma), naturalny barwnik roślinny koloru żółtego. Zalecenia naukowców to do 1mg/kg masy ciała kurkuminy i 0, 3mg/kg dla kurkumy. Przestrzegając te zalecenia nie musimy obawiać się o własne zdrowie, produkt nieszkodliwy.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o odłożeniu produktu warto dobrze przestudiować oznaczenia, często możemy pominąć produkt zdrowy na niekorzyść innego. Szczególną uwagę warto zwracać na żywienie dzieci, ich młody organizm nie zawsze jest odporny na różne substancje toksyczne. Warto pamiętać, że nie zawsze coś drogiego jest najlepszym wyborem.