Charakterystyka i rodzaje sudoku

StartupStockPhotos / Pixabay

Jakże popularną rozrywką intelektualną jest dziś sudoku, które można nabyć praktycznie w każdym kiosku. Nie zawsze tak było i dlatego też w tym tekście postaramy się przybliżyć nieco historię, rodzaje i zasady tej gry logicznej.

Trochę o początkach

Słowo sudoku jest skrótem od japońskiego terminu sūji wa dokushin ni Kairu, który można przetłumaczyć, jako cyfry muszą być pojedyncze. Po raz pierwszy gra ta w Japonii w 1986 r, ale tak naprawdę na świecie zaczęła być popularna dopiero około 2005 roku. Warto podkreślić, że do zainicjowania rozgrywki od gracza nie wymaga się jakichś specjalnych umiejętności związanych matematyką. Pozornie gra ta może wydawać się trudna, lecz jest to tylko chwilowe wrażenie. Zdecydowanie bardziej kładzie się tu nacisk na umiejętność logicznego myślenia i spore pokłady cierpliwości.

Charakterystyka i odmiany

Gra polega na wpisywaniu cyfr od 1 do 9 w pola na diagramie. Nie mogą się one powtarzać ani też nie można zostawiać pustych miejsc. Gra dostępna jest w wielu różnych kombinacjach, które różnią się nieco od siebie zasadami. Warto zatem poznać te najciekawsze odmiany. Wśród nich znajdują się takie wersje jak:

– sudoku samurai. Tutaj mamy na planszy 5 kwadratów, które tworzą razem literę X.
sudoku diagonalne, to wariant z podobnymi zasadami do klasycznej wersji plus wymóg niepowtarzania się cyfr po przekątnej,
– sudoku trójwymiarowe – to wersja rozszerzona do planszy w postaci sześcianu 9x9x9,
– killer sudoku, tu na wstępie nie mamy nawet podpowiedzi w postaci cyfr. Są tylko określone fragmenty obejmujące 2 do 7 pól, a do tego jest zaznaczona sumą cyfr występująca na danym obszarze.

Jak widać możliwości rozrywki z sudoku, jest sporo. Co więcej, wraz z wytrenowaniem możemy utrudniać sobie rozrywkę. Ogólnie trudno mówić, że jest gdzieś kres tej zabawy, gdyż brytyjscy naukowcy ustalili, iż występuje przeszło 6 tryliardów potencjalnych kombinacji liczb na planszy sudoku.