Gryzący szczeniak

kim_hester / Pixabay

Zachowaniem szczeniaka, które jest zdecydowanie największym problemem ich właścicieli jest na ogół gryzienie rąk. Szczeniaki to ciągle gotowe do zabawy wulkany energii, co w połączeniu z ich cienkimi a bardzo ostrymi ząbkami sprawia realny problem.
Szczeniaki uczą się świata poprzez testowanie swoich zębów na rozmaitych powierzchniach. Gryzienie i żucie to jedna z ich podstawowych potrzeb i zrozumienie tego jest kluczem do zrozumienia dlaczego szczeniak gryzie. Pies może też gryźć podczas wymiany zębów mlecznych na stałe, ponieważ wówczas doskwiera mu swędzenie dziąseł.

 

Niestety czasami także właściciele prowokują do gryzienia poprzez tarmoszenie szczeniaka rękami lub zaczepianie go nogą-sprawia to, że na taką zaczepiającą rękę czy nogę aż chce się zapolować. Zamiast takiej formy zabawy lepiej zapewnić psu piłki i gryzaki lub aktywnie spędzić z nim czas na przykład stymulując go do zabawy materiałowym szarpakiem. Kiedy pies zacznie gryźć po rękach zabawa od razu powinna być zakończona.
Problemy z gryzieniem na ogół przemijają z wiekiem, jednak nie powinniśmy czekać aż przeminą, lecz sami interweniować zanim złe nawyki u psa się utrwalą.