Bezpieczne korzystanie z internetu – na co trzeba uważać?

Jako że internet stanowi jedno z najważniejszych mediów, używanych powszechnie przez każdego z nas, warto wiedzieć, jak korzystać z niego bezpiecznie. Choć sieć bywa źródłem przydatnych informacji, może być także zagrożeniem dla jej użytkowników. W jaki sposób się zabezpieczyć? Na co uważać?

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Bezpieczeństwo internetu będzie uzależnione przede wszystkim od tego, w jaki sposób z niego korzystamy. Z tego też względu powinno się mieć na baczności i wiedzieć, na co zwracać uwagę będąc w sieci. Możemy zadbać o bezpieczeństwo samodzielnie i wbrew pozorom nie jest to szczególnie trudne. O internecie i korzystaniu z niego przeczytasz właśnie w internecie, ponieważ jak już zostało wspomniane – jest on źródłem także przydatnej dla nas wiedzy. Dobrze jest wiedzieć, co powinno się mieć na uwadze i jak się chronić. Oszustów w sieci nie brakuje i od naszej ostrożności będzie zależało, czy padniemy ich ofiarą.

Jak zabezpieczać swoje konta?

Korzystając z internetu, często wchodzimy na różne strony, gdzie koniecznością jest logowanie – dotyczy to nie tylko serwisów społecznościowych, poczty oraz forów, ale i stron bankowych czy sklepów, gdzie mogą być dokonywane poważne operacje gotówkowe. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo i używajmy różnych i skomplikowanych haseł. Najlepiej by było, by oprócz standardowych liter, zawarte były w nich także cyfry oraz znaki specjalne, co znacząco utrudni ich odgadnięcie. Starajmy się nie korzystać z opcji zapamiętywania haseł w przeglądarce – jeżeli haker włamie się na komputer, będzie miał dostęp do wszystkich danych.

Jak uniknąć włamania i wyłudzenia?

Przede wszystkim uważajmy, na jakie strony internetowe wchodzimy i w jakie linki klikamy, co dotyczy także wiadomości, które otrzymujemy na pocztę. Lepiej być ostrożnym i w przypadku stron sprawdzać, czy ma ono odpowiednie szyfrowanie, a także poprawnie wpisany adres. Wielu oszustów bazuje na przyzwyczajeniach i niedbałości użytkowników. Można zrobić literówkę w adresie i tego nie zauważyć, a tym samym trafić na stronę łudząco podobną, ale będącą oszustwem. Gdy korzystamy z bankowości lub gdy robimy zakupy w sklepie internetowym, sprawdzajmy dokładnie zabezpieczenia. Wiele antywirusów posiada dodatkową opcję „bezpiecznej bankowości”, co pozwala na wykonywanie operacji płatniczych z osobnym zabezpieczeniem.

Widząc odnośniki do innych stron, nie klikajmy w nie, jeżeli nie mamy pewności, co mogą zawierać. Szczególnie dotyczy to linków, które otrzymujemy mailowo, a które często zawierają wirus lub inną formę złośliwego oprogramowania, mającego ułatwić dostęp do komputera. Przyjrzyjmy się adresowi nadawcy, a jak go nie znamy – usuńmy natychmiast bez wchodzenia.

Antywirus zabezpieczeniem dla komputera

Nie można też zapomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką jest posiadanie zainstalowanego na komputerze antywirusa. Stanowi on bufor, dzięki któremu wszystko, co mogłoby nam zaszkodzić, jest natychmiastowo blokowane i usuwane. W tym wypadku lepiej też zdać się na płatne programy niż darmowe, jeżeli jednak są one zbyt drogie, warto zorientować się, które darmowe antywirusy są godne uwagi.

Dane osobowe w internecie – jak je chronić?

Po pierwsze i najważniejsze – uważajmy jakie informacje ujawniamy w sieci. Jeżeli nieopatrznie poda się ich zbyt wiele, mogą zostać wykorzystane przez nieodpowiednie osoby. To jakie zdjęcia się umieszcza i jakie dane podaje, może okazać się zagrożeniem. To samo dotyczy stron, które wymagają od nas wypisania konkretnych informacji. Zanim to zrobimy – sprawdźmy, czy strona jest prawdziwa i czy ma niezbędne zabezpieczenia (protokół https://). Jak zostało wspomniane wyżej, należy uważać też z klikaniem w linki, ponieważ one także mogą doprowadzić do wykradzenia danych i włamania się choćby na konto bankowe.

Podane wyżej przykłady zabezpieczeń w internecie są oczywiście tymi, które powinny być bezwzględnie przestrzegane przez każdego. Zachowując ostrożność, będziemy w stanie korzystać w pełni z możliwości, jakie daje internet, bez obawy o to, że staniemy się celem internetowych złodziei.