Czym jest zgrzewanie garbowe?
O ile większość zgrzewarek służy głównie do zgrzewania cienkich warstw folii, to zgrzewarki garbowe mogą łączyć ze sobą elementy metalowe. Nazwa garbowe wzięła się nieprzypadkowo – od występujących garbów, czyli specjalnych występów technologicznych, które stanowią łączenie elementów. Często wykorzystuje się nawet zamiast garbów inne fragmenty łączonych materiałów jak chociażby krawędzie otworów. Jest to jedna ze znanych nam możliwości połączenia dwóch elementów metalowych.
Czy zgrzewarka garbowa przypomina spawanie?
Można nawet pomylić zgrzewanie garbowe ze spawaniem, jednak technika jest zupełnie inna. Sam zamysł czyli stopienie metalu i połączenie go po ochłodzeniu jest w miarę podobny. O ile do spawania wykorzystujemy dodatkowe spoiwo i spawarkę, to w przypadku zgrzewarki garbowej wykorzystuję się impuls elektryczny oraz siłę dociśnięcia elementów, która je ze sobą łączy po lekkim stopieniu garbów. Zamiast dodatkowego spoiwa występuje pojawiające się metaliczne połączenie, które wygląda znacznie lepiej niż spoiwo spawalnicze (nie ujmując nic najlepszym spawaczom, którzy potrafią ze zwykłego spawania wykonać rękodzieła). Tak więc zgrzewanie garbowe może komuś przypominać trochę spawanie, ponieważ efekt jest podobny – połączenie metalowych elementów, jednak proces jest zupełnie inny.
Jak zgrzewarka uciska metal?
Wydawać by się mogło, że uciśnięcie metalu jest praktycznie niemożliwe, a już tym bardziej zrobienie tego idealnie bez wyprysku materiału. Oczywiście ze względu na fakt, że jest to metal, czyli bardzo twardy materiał, który dopiero po rozgrzaniu staje się lekko plastyczny to całkowicie wykluczyć się nie da wyprysku materiału, jednak dzięki specjalnym układom dociskowym z blokiem sprężyn w zgrzewarce udało się bardzo zminimalizować to ryzyko. Zgrzewarki garbowe również posiadają specjalny układ autodiagnostyki, który automatyczne wykrywa wszelkie defekty i kontroluje na bieżąco ich stan. Dzięki takiemu rozwiązaniu zgrzewarka jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi uszkodzeniami spowodowanymi awarią i znacznie ułatwia zlokalizowanie danej usterki.
Do czego służy plecionka miedziana przy zgrzewaniu?
Plecionki miedziane wykorzystuje się w dwóch celach – albo jako lekka poprawka wykonanego spawu/zgrzewu, albo jako zupełnie osobne połączenie. Zastosowanie plecionki miedzianej ma wiele celów, ale przede wszystkim redukuje wszelkie drgania w układach wysokoprądowych (ze względu na swoją miękkość), ale także służy do łączenia różnych elementów, kiedy będzie zależało nam na giętkości. Połączenia takie mogą być montowane nawet w najtrudniej dostępnych miejscach zarówno jako połączenia proste jak i kątowe. Plecionka miedziana jest wykorzystywana przez zapotrzebowanie na materiały mogące być w układach wysokoprądowych. Można też spotkać, że plecionki miedziane zostaną dodatkowo ocynowane, ponieważ szacuje się, że cynowane połączenie może być nawet o 15% wydajniejsze pod względem sprawności prądu.